Val

Gresiti, domnule Carp !

  • La începutul anilor 2000 au existat liste permanente la ambasade. La Paris erau afisate pe panouri in curtea ambasadei ; mergeai si verificai daca apari pe lista permanenta (lista alfabetica a romanilor cu domiciliul stabil in raza electorala a respectivei ambasade ori consulat) si in cazul in care nu te regaseai, erai trecut pe lista suplimentara. Am votat de cateva ori cu liste permanente + liste Banuiesc ca la fel se intampla si la celelalte ambasade si consulate. Apoi acele liste permanente, probabil neactualizate, s-au "pierdut in ceata". Dar, listele permanente AU EXISTAT. Pe mine ca cetatean, NU a intereseaza care-s problemele organizatorilor ; am dreptul constitutional sa votez, guvernul si celelelte institutii alestatului TREBUIE sa-mi asigure posibilitatea exersarii acelui drept constitutional : cu sau fara liste oermanente, direct, prin corespondenta sau eletronic. E atributia/datoria lor si NIMIC nu scuza fie si blocarea unui singur cetatean. Ca ei socotesc ca vor fi la urne 200 000 de romani sau 2 000 000, ii priveste. Obligatoiu, imperativ este numai faptul ca fiecare roman care doreste sa-si exercite dreptul la vot sa o poata face. Atat. Restul nu e decat un e bla-bla parsiv politicianist. P.S. Din pura curiozitate am trecut pe langa ambasada in momentul votului la referendumul din 2012. Nimeni ! I-am intrebat pe politistii afectati pe trotuarul din fata ambasadei daca pana atunci au fost oameni la vot si mi-au spus ca au fost extrem de putini, cativa. La referendumul pentru Parlament unicameral si 300 de alesi a fost insa coada de cateva ore. Ca la toate scrutinurile, dar nu chiar ca la alegerile din noiembrie 2014. Problema cozilor pentru a vota la ambasade si consultate e una veche si faptul ca au fost si sunt cozi de ore nu face decat sa confirme reauavointa a organizatorilor si dispretul pentru electoratul din diaspora si mai ales teama de optiunea electoratului care nu voteaza pentru punga cu alimente sau din constrângerile vreunui primar, sef etc.

    la Stire: Ce n-a vrut sa stie si sa faca Guvernul la prezidentiale? "Nu s-a cerut nici macar un numar aproximativ" Interviu
    Guvernul nici macar nu a incercat sa afle numarul romanilor din strainatate, numarul sectiilor fiind stabilit fara nicio fundamentare, si nici nu au fost intocmite listele electorale permanente pentru romanii din strainatate, dupa cum cerea Curtea Constit...
0 comentarii