Val
Vezi comentariul la care s-a raspuns

a fost o initiativa a personalului

  • de la cabinetul medical al scolii. Fiind o scoala cu multi elevi de la clasa intaia la bac, era dotata si cu un cabinet medical. Asisteta medicala era in permanenta acolo, de cateva ori pe saptamana veneau si un medic si un stomatolog, fiecare du_pa program propriu, afisat. Cineva dintre ei a luat initiativa acestui curs/stagiu la care ne-am inscris vreo duzina de benevoli, copii din clasele primare. Cred ca eram in clasa a cincea. La varsta asta copiii sunt curiosi si avizi sa stie si sa experimenteze. Doamna respectiva explica foarte clar si pe intelesul nostru ajutandu-se de niste desene, plasiic si clar facute. Bun pedagog, bun material didactic am avut ! Proba ca am ramas toata viata cu ce am facut acolo. Faceam si experimentari de pus atele, garou, curatat plaga deschisa, facut pansamente. Pe vremea aceea nu sefloseau manechinele de astazi pentru respiratie artificiala sau masaj cardiac dar ni s-au explicat clar : c├ónd, cum, riscuri. (Am trait mult timp dupa, situatia in care i-am facut masaj cardiac propriului meu tata). Copiii care au participat alaturi de mine la acest curs/stagiu erau toti curiosi (ce copil nu vrea sa se joace "serios" de-a doctorul ?) si cred ca au mas ca si mine cu un bagaj de cunostiinte inestimabile in viata cotidiana. Stiu ca la sfarsit ne-au dat un soi de diploma care, evident, nu avea alta valoare decat cea morala, de incurajare. Accentuez inca o data ca acest curs, bine, foarte bine facut, a fost o initiativa personala a cabinetului medical al scolii, cred, oricum n-am mai auzit sa se fi facut in alta scoala. Era in perioada comunista. In Occident se fac cursuri de securism (prim ajutor - asta era si numele cursului nostru !) care sunt sanctionate cu un brevet de securism valabil si recunoscut.

    la Stire: Elicopter SMURD prabusit in lacul Siutghiol: Toti cei patru membri ai echipajului au murit
    Operatiunile de salvare desfasurate in urma prabusirii unui elicopter SMURD in lacul Siutghiol, in Constanta, s-au incheiat marti dimineata, dupa ora 04:00. Toti cei 4 membri ai echipajului au fost gasiti, insa toti au murit. Elicopterul SMURD era de t...
0 comentarii