Petre Roman zice in articolul “Viitorul nu mai e ceea ce era cândva”

  • Din Jurnalul Naţional (7 martie 2011) “(...)Cum e însă cu folosirea excesivă a forţei împotriva unor largi categorii sociale? Cum e Guvernul care se îndatorează nesăbuit şi consumă la fel, dar contribuie cu mai nimic la mai binele oamenilor? Guvernul susţine sus şi tare că de această dată vin vremuri mai bune. Iar eu nu pot decât să-l citez pe Warren Buffet: "De câte ori mi se spune că de data aceasta e altceva duc mâna la portofel, fiindcă mi-e teamă că mi se fură. Acum o fi diferit, dar mie tot mi-e teamă de un furt". Poate că Guvernul a consultat niscai ghicitoare. În cazul ăsta le amintesc răspunsul dat lui Cresus, regele din Lydia, de oracolul din Delphi (în anul 539 î.Ch.) la întrebarea dacă să atace Persia, teritoriul dincolo de râul Halys: "Dacă regele Cresus trece de râul Halys, un mare imperiu va fi distrus". Cresus a înţeles că oracolul e favorabil. A atacat şi a fost distrus propriul său regat. Viitorul este suma totală a unei mulţimi uriaşe de dorinţe cunoscute şi împrejurări necunoscute. O dezbatere fără sfârşit între vocea dorinţei şi vocea realităţii. Oamenii nu vor să urmeze şi nici măcar să gândească un viitor încărcat de obstacole, necazuri şi nesiguranţă. Cum spunea marele artist american Bob Hope, "Nu mai eşti în siguranţă nici când mori".(...)”

    la Stire: Se prabuseste capitalismul. FSN contra FSN (Opinii)
    Ciudata mai e si istoria asta. Dupa 20 de ani, adica in 2012, e foarte posibil sa se intalneasca la alegeri Iliescu si ai lui fideli FDSN-isti cu garda FSN-ista a lui Petre Roman. Ironia face ca reformatorii lui Roman din 1992 sa fie acum "talibanii" PD-L...
0 comentarii