Dacă pleci Relu...du-l cu tine si pe Crin :)

  • Mai bine sa-l iei acum, ca poate așa veți fi colegi de celula...La câte ați făcut si la cât v-ați bătut joc de istoricul partid PNL, pana l-ați distrus si l-ați amanetat si ipotecat bolsevicilor si comunistilor din PSD, asta meritati! Cicero spunea: "Care casă, care stat sunt atât de trainice, încât ura şi învrăjbirea să nu le poată nărui?" ... Plecand de aici si fără sa va suparati prea tare, după părerea mea toți am fost folosiți, de unii si de alții in jurul unui Referendum fără TEMA. Tema nu a fost sa alegem între X si Y si nici dacă îl mai vrem sau nu pe X. Tema nu a fost daca suntem Pro USL, PDL sau ProTV. Referendumul a fost convocat de vointa majoritatii parlamentare (actuala majoritate parlamentara), adică 256 de parlamentari. Nu comentez si nici nu mă interesează cum s-a constituit aceasta majoritate parlamentara (defectiuni legislative) dar cu siguranță nu este aceea care a fost validată prin Votul suveran al poporului la ultimele alegeri legislative (așa-i legea in acest moment si permite unui deputat sau senator sa facă plimbare politica pe banii contribuabililor de la un partid la altul). Acești aleși ai poporului s-au întors la popor sa le fie validată optiunea făcută? Adica noi care i-am votat suntem de acord cu plimbarea lor? Acest Referendum putea fi cerut prin vointa populară (legea Referendumului permite acest lucru) adica prin strangere de semnaturi de la cetateanul roman cu drept de vot si nu prin aparenta legitimitate al noii majoritati formată in Parlament in ultimele luni (toate acestea sunt derapaje grave de la democrație si bun simt). Nu am fost convocati la Referendum pentru lucruri mai importante care intradevar sunt de interes national: regionalizare, moneda unica, ratificarea Tratatului de la Lisabona, etc. Despre falsa tema a Referendumului, dacă îl mai vrem sau nu pe X, cred ca răspunsurile au fost date la alegerile Prezidențiale din 2009. Ar fi un precedent caraghios ca de fiecare data cand un Presedinte ales isi pierde popularitatea sau este in opoziție fata de majoritatea parlamentara sa fie dat jos, sa fie suspendat si sa fie supus unui Referendum popular. Sa nu uitam ca majoritatea parlamentarilor care au votat suspendarea sau auto-suspendat si au boicotat luni întregi (primindu-si salariile si indemnizatiile neincetat) lucrările Parlamentului. Pe astia nu-i trage nimeni de maneca? Eu spun ca DA, sunt penalizati la urne, la voturi la viitoarele alegeri legislative. De ce in cazul Președintelui nu este la fel, indiferent cum se numește el: X sau Y. Un fost Presedinte, chiar si după Mineriada si dupa tot raul pe care l-a facut in mandatul anterior, a primit zâmbetul, simpatia si votul poporului suveran la urmatoarele alegeri. Cum putem sa uitam cat rau a facut Iliescu? Pe el cine l-a suspendat desi multe motive au fost?

    la Stire: Relu Fenechiu: Demisionez daca Basescu se intoarce la Cotroceni
    Relu Fenechiu, vicepresedinte al liberalilor si sef al campaniei PNL pentru referendum, a reiterat ca va demisiona din toate functiile detinute in PNL, daca Traian Basescu se intoarce la Cotroceni. Liberalul a subliniat, la Digi 24, ca juristii din USL...
0 comentarii