Zi sinistra ? Glumiti ?

  • D-le Pitigoi, de cind trecerea unui teritoriu de la o administratie turca cu toate metehnele comportamentale de iz oriental ale componentilor sai, la una austriaca, credeti dvs. c-ar trebui catalogata drept sinistra ? Ma gindesc ca v-ati dori comemorarea acestei decizii. Eu zic c-ar trebui celebrata... 21 iulie 1718, iata la o zi dupa Sf. Ilie, a fost ziua in care intregii regiuni a Olteniei i s-a oferit sansa civilizarii populatiei sale. La fel cum austriecii au civilizat cu succes Banatul incepind tot cu 1718, iar din 1774 si Bucovina. Timp de 200 de ani. Din pacate, istoria ne arata cum, conationalii nostri olteni, nu s-au lasat deloc civilizati. In anii care i-au urmat lui 1718, Guvernatorul austriac al regiunii i-a trimis nenumarate scrisori Imparatului de la Viena, atentionind ca regiunea Olteniei are o populatie pur si simplu neguvernabila (n-o sa amintesc in clar cele 3 metehne de comportament ale oltenilor de care Guvernatorul s-a plins sistematic, ar fi prea defaimator ptr conationalii nostri, cine e curios poate gasi si pe net). Asa incit, dupa doar 21 de ani, la 1739 prin Tratatul de la Belgrad, Imperiul Habsburgic se retrage din Oltenia... Sint curios ce conotatie (comemorare sau aniversare) ptr Oltenia veti da in toamna zilei de 18 septembrie, data la care prin semnarea Tratatului de la Belgrad, habsburgii s-au retras total din Oltenia...

    la Stire: Ziua sinistra cand Oltenia a fost cedata Austriei de turci, in 1718
    Cu un secol inainte de negocierea Basarabiei, cand Imperiul Otoman o ceda dintr-un condei imperiului tarist, un alt spectacol grotesc hotara la 21 iulie 1718, prin tratatul de la Passarowitz (azi Pozarevac, in Serbia), ca acelasi Imperiu Otoman sa cedeze ...
0 comentarii