Europa nu e SUA

  • Europa va face f. bine daca va rezista tuturor acestor presiuni americane. Daca Europa s-ar fi intins pe 4 fusuri orare precum SUA, nu era problema sa sacrifici d.p.d.v. al mediului un teritoriu vast (sa zicem un intreg fus orar, de la Paris pina la Bucuresti) din care sa extragi aceste gaze de sist. Dar cum Europa nu are practic deloc vaste arii nelocuite, nu-ti poti permite se generezi un bun energetic, iar ca efect colateral (dar devastator) sa distrugi pinza de apa freatica, situatie care duce inevitabil la imposibilitatea de-a mai locui in zona. Si ce-o sa facem, ptr gazele de sist, care din cite citesc vor putea fi exploatate doar 10-20 de ani, sa ne mutam, sa locuim in clustere urbane, carora apa de baut sa le fie adusa cu cisterna ? Eu am mai spus-o, daca americanii vor sa ajute Europa ptr ca aceasta sa nu mai fie intr-atit de dependenta de gazele ruseti, trebuie sa gaseasca tehnologii de lichefiere mai putin costisitoare si sa construiasca o conducta de gaze pe sub Atlantic. Altfel, prefer sa fiu la mina rusilor care sa-mi impuna o scara de valori pe care n-o impartasesc in totalitate, chiar daca citesc cu drag Dostoievski, decit sa am propriile mele resurse de gaze dar care ma obliga sa astept cisterna cu apa, ptr c-am ramas fara apa de spalat pe dinti. Europa trebuie sa-si cintareasca cu multa intelepciune propriile sale interese, interese care nu intotdeauna trebuie sa coincida cu agenda de prioritati americane.

    la Stire: Cum vor americanii sa ne impuna gazele de sist - Marturisirea fostului ambasador SUA in Romania
    Americanii, prin Departamentul de Stat, incearca sa impuna, la nivel global, industria fracturarii hidraulice, pentru ca statele sa exploateze gazele de sist prin metoda care a dus la un boom energetic in SUA. In Romania, spre exemplu, chiar fostul amb...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
0 comentarii