Grupul de la Cluj ar trebui sa-si faca din nou simtita prezenta...

  • D-le ministru Rus, la constatarea dvs. plina de adevar, cheia problemei sa stiti ca se afla in imediata dvs. apropiere. Eu in locul dvs. mi-as intreba seful, adica pe premier (la o pita cu slana, urmata de o tuiculita mica, nu glumesc, chiar deloc) de ce din 1 mld € pe investitii, pe care Romania spera sa-i atraga de la chinezi, se doreste construirea mai degraba a unui tren de mare viteza pe relatia Bucuresti - Iasi, cind e evident faptul ca din banii respectivi ar trebui mai degraba strapunsi Carpatii Orientali si facuta o autostrada Iasi - Tirgu Mures ? Stati de vorba cu cei 45 de delegati moldoveni (afaceristi, profesori univesitari, bancheri, politicieni) care au fost cu totii in 23.09.2014 la Viena la forumul "Invest in Iasi", si veti constata ca nimeni n-a pomenit acolo nevoia unei legaturi feroviare de mare viteza Iasi - Capitala, ci a unui drum rapid catre Transilvania, ptr cresterea vitezei de circulatie a marfurilor catre/dinspre Europa Centrala si de Vest. Va indemn sa faceti din nou simtita la Bucuresti existenta si influenta Grupului de la Cluj. Pe probleme de concept, cum vrem sa arate aceasta tara si pe ce cai.

    la Stire: Rus, despre planurile de transport: Avem o problema grava cu tot ce inseamna Moldova
    Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, spune ca in gandirea master planului de transport trebuie sa se tina seama de faptul ca judetele Moldovei sunt mai slab dezvoltate si, in consecinta, trebuie prioritizata o legatura de transport cu aceasta regiune a ta...
0 comentarii